• Platformun ana amacı nedir?

  Metro Türkiye önderliğinde, Gıda Kurtarma Derneği (GKTD) ve Dude Table iş birliğinde hayata geçirilen proje kapsamında yeme-içme sektöründeki küçük işletmelere can suyu olmak amacıyla 5 bin TL değerinde ürün ve hizmet yardımı sağlamaktır. Bu destekle birlikte işletmelerin kira, fatura giderleri, personel ödemesi gibi harcamalarına kaynak ayırması sağlanacaktır. Metro Türkiye’nin başlattığı projenin, toplamda 5.000 küçük işletmeye destek sağlaması hedefleniyor. Metro Türkiye bu hareketi 500 küçük işletmeye destek olarak başlatmaktadır. Projedeki destekçilerin tamamına “Destek Veren İş Ortaklarımız” sayfasından ulaşabilirsiniz.

 • Platform nasıl çalışıyor?

  www.kucukisletmemicin.com platformu, önümüzdeki dönemde açılacak yeme-içme sektöründeki küçük işletmelere can suyu olmak adına ürün ve hizmet ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlayacak. Destekten faydalanma kriterlerini karşılayan işletmeler, platform üzerinden “Destek Al” butonuna tıklayıp istenen bilgileri girdikten ve talep edilen belgeleri sağladıktan sonra değerlendirilmeye alınacak. Değerlendirme sonucunda olumlu yanıt alan küçük işletmeler, platformdan destek alabilecek. Her işletme için bir kez başvuru yapılabilecek olup, başvurusu olumsuz sonuçlanan işletmelerin tekrar başvuru yapması mümkün değildir. Mükerrer başvuru olmaması için başvurular TCKN/VKN numaraları üzerinden kontrol edilecek, herhangi bir şekilde mükerrer olduğu tespit edilen başvurular dikkate alınmayacaktır.

  Platform; Destek Almak ve Destek Vermek isteyenler için iki farklı yapıda çalışacak. Destek vermek isteyen firmalar iletişim bilgileri için iletişim alanında bulunan formu dolduracak. Bu işlemden sonra kendileri ile bir bilgilendirme epostası gönderilecektir.

 • Proje çerçevesindeki küçük işletme kriterleri nelerdir?

  Platformdan destek alabilmek için küçük işletmelerin yeme-içme sektöründe faaliyet göstermesi, en az 5 çalışana sahip olması ve yıllık 2 milyon TL ve altında ciroya sahip olması gerekmektedir. Başvuru sonrasında değerlendirme süreci için, destek almak isteyen işletmelerimiz, vergi lehvası, son 6 aya ait SGK dökümü ve işletme faaliyet belgesini iletmeleri yeterli olacaktır.

 • Platformdan tüm Türkiye’de yer alan küçük işletmeler faydalanabilecek mi?

  Evet. Yeme-içme sektöründe faaliyet gösteren,işletmede en az 5 çalışanı olan ve yıllık 2 milyon TL ve altında ciroya sahip ve bu kıstaslara sahip olduğunu belgeleyen işletmeler, Türkiye’nin hangi noktasında olursa olsun platformdan faydalanabilecek.

 • Platformdan nasıl faydalanabilirim?

  Platformdan sadece yukarıda yer verilen tanıma uyan yeme-içme sektöründeki küçük işletmeler faydalanabiliyor. Başvuru için “Destek Al” sayfasındaki “Hesap Oluştur” bölümünü doldurarak başvuru yapmanız gerekiyor. Başvuruyu yaptığınızda başvurunuzun alındığına ve başvurunuzun değerlendirilmesi için gerekli belgeleri iletmeniz gerektiğine dair bir elektronik posta mesajı alacaksınız. Bu elektronik posta mesajı ile talep edilen belgeleri (vergi lehvası, son 6 aya ait SGK dökümü ve işletme faaliyet belgesi) en geç 7 işgünü içinde destek@kucukisletmemicin.com eposta adresine ulaştırmanız gerekmektedir. Başvurunuz belirtilen küçük işletme kriterleri çerçevesinde değerlendirilecek olup, olumlu ya da olumsuz olarak size dönüş sağlanacaktır.

 • Şu an kapalı olan işletmeler başvurusu onaylanmasına rağmen destek süreci sonunda kapalı olmaya devam ederler ise destekten faydalanabilecekler mi?

  www.kucukisletmemicin.com platformunda başvurusu onaylanan ve kısıtlamaların kalkmasından sonra en geç 3 ay içerisinde resmi olarak faaliyetlerine başlayan küçük işletmeler bu destekten faydalanabilecekler. Kısıtlamaların kalkma tarihi ise İç İşleri Bakanlığı veya İl Pandemi Kurullarının alacağı karara istinaden takip edilecek.

 • Başvuru yaptıktan ve onay aldıktan ne kadar süre sonra bu desteği alabilirim?

  İç İşleri Bakanlığı veya İl Pandemi Kurulları tarafından tüm şehirlerde kısıtlamaların kaldırılmasından sonra yeme içme sektöründeki küçük işletmeler bu desteği alabilecek. Süreç içinde ilgili bilgilendirmeler ve gelişmeler, kayıt sırasında paylaşmış olduğunuz elektronik posta adresiniz üzerinden gerçekleştirilecektir.

 • Başvurduktan sonra desteklere nasıl ve ne zaman ulaşabileceğim? Desteklerin limiti/kotası olacak mı?

  Başvurunuz onaylandığı anda kapalı bir işletmeyseniz işletmeniz resmi olarak faaliyete başlayacağı zaman bizimle iletişime geçerek platform üzerinden ürün ve servislere ulaşabilirsiniz.

  Şu an faaliyette olan bir işletmeyseniz de destekten herkesin adil bir şekilde faydalanabilmesi adına tüm desteklerin eş zamanlı olarak işletmecilere ulaştırılması için çalışıyoruz. Başvurusu onaylanan işletmelere, kullanıcı adı ve şifreleri ile platformdan desteğe ulaşabilecekleri tarih eposta ile itilecektir.

  Desteklerden herkesin faydalanabilmesi adına 5.000 TL üst limitli ürün desteğinin yanı sıra çeşitli servis destek paketlerinden de faydalanabilirsiniz. Belirlenen kategorilerde;

  - İçeceklerde 1000 TL

  - Temel Gıdalarda 1500 TL

  - Deterjan grubunda 1000 TL

  olacak şekilde üst limitler bulunmaktadır.

 • Kullanıcı adımı ve şifremi unuttuğumda izlemem gereken adımlar nelerdir?

  Kullanıcı adımı ve şifremi unuttuğum zaman, şifremi unuttum sekmesinden yeniden şifrenizi talep edebilirsiniz.

 • Destek listemi onayladıktan sonraki adımlar nelerdir?

  Faydalanmak istediğiniz destekleri onaylamak için listenizi oluşturduktan sonra tamamla butonuna basıp, karşınıza çıkan ekranı onaylamanız gerekmektedir. Onayladığınız liste, kayıt aşamasında vermiş olduğunuz elektronik posta adresinize gönderilecektir. Gelen elektronik postada; Liste numaranız, seçtiğiniz ürünler yer alacaktır. Daha sonra gönderilecek elektronik posta ile ürünlerinizi teslim alacağınız Metro Mağazası ve teslim alabileceğiniz tarih bildirilecektir.

 • İade süreci nasıl işliyor?

  Destek kapsamında aldığınız ürünleriniz için platform üzerinden bir iade olanağı bulunmamaktadır.

 • Seçmiş olduğum servisi nasıl kullanabilirim?

  Faydalanmak istediğiniz katma değerli servisleri içeren listeyi onayladığınızda, başvuru sırasında paylaştığınız elektronik posta adresinize liste gönderilecektir. Bu elektronik posta ile birlikte servisi sağlayan Destek Veren İş Ortaklarına da bilgi verilecek, servisden faydalanabilmeniz için başvuru aşamasında iletmiş olduğunuz iletişim bilgileriniz Destek Veren İş Ortağına aktarılacaktır. Servisin Metro tarafından verilmesi durumunda Metro tarafından geri dönüş yapılacaktır.

 • Seçtiğim ürünleri nasıl teslim alırım?

  Sitede onayladığınız liste ile birlikte mail adresinize ürünleri hangi tarihte ve teslim alabileceğiniz Metro Mağazasının iletişim bilgileri paylaşılacaktır. Paylaşılan bilgiler doğrultusunda ilgili Metro Mağazası Müşteri Girişi çalışanları size destek olacaklar.

 • Desteği nakdi olarak almam mümkün mü?

  Hayır, mümkün değil. Bu destek projesi ile açık olan veya açılacak olan küçük işletmelerin ihtiyaçlarını ürün veya hizmet olarak karşılıyoruz. Platformun hukuki çerçevesine www.kucukisletmemicin.com web sitesinde yer alan Kullanıcı Koşulları ve Aydınlatma Metini sayfalarından ulaşabilirsiniz.

 • İhtiyaçlarım farklı ve sizlerin ürün destekleri ile uymuyor. Bu konuda nasıl yardımcı olabilirsiniz?

  5 bin TL değerindeki ürün ve hizmet desteğine başvurunuz onaylandıktan sonra yararlanabileceğiniz ürünlerin listesini görebileceksiniz. Destek vermek üzere hazırlanan ürünlerimiz, küçük ölçekli işletmelerin en sık ve en fazla kullandığı malzemeler doğrultusunda belirlenmiştir. Diğer taraftan platformda sağlanan ürün ve servisler destek veren firmaların ürün ve servislerine bağlı olarak güncellenmektedir. Platformda yer alan ürün ve servisler dışında herhangi bir ürün ya da servis sağlanmayacaktır.

 • Platforma katkıda bulunan firmalar kimlerdir?

  Platforma destek veren firmaların listesine Anasayfa’dan ve ”Destek Veren İş Ortaklarımız” sekmesi üzerinden erişebilirsiniz.

 • Destekten yararlanan işletmelerin isimlerini görmek istiyorum, nereden görebilirim?

  Bu isimler Gizlilik çerçevesinde tutulmaktadır ve üçüncü şahıslarla paylaşılması hukuken yasaktır. Sadece, seçmiş olduğunuz servisten faydalanabilmeniz için ad-soyad ve iletişim bilgilerini servisi sağlayan İş Ortağı’na iletilmektedir. Yine ürün teslimatları Gıda Kurtarma Derneği adına yapıldığından teslime ilişkin evrakların bir örneği Gıda Kurtarma Derneği’ne iletilmektedir.

 • Kurumsal firma olarak platforma nasıl destek verebilirim?

  www.kucukisletmemicin.com platformundaki “Destek Ver” butonuna basarak işletmelere destek olabilirsiniz. Destek ver butonuna bastıktan sonra talep edilen bilgileri girerek destek olma talebinizi oluşturabilirsiniz. Talebiniz 2 gün içinde değerlendirmeye alınıp, gerekli bilgilendirmeler kayıt talebinde bulunurken paylaştığınız iletişim bilgileriniz üzerinden yapılacaktır.

 • Şahıs olarak platform üzerinden küçük işletmelere destek olabilir miyim?

  Destek olabilmeniz için tüzel kişilik olmanız gerekmektedir. Şahıs olarak destek vermek isterseniz, sosyal medya hesaplarınızdan #KÜÇÜKİŞLETMEMİÇİN etiketi ile birlikte projeyi paylaşabilir, hareketin büyümesine fayda sağlayabilirsiniz. Ayrıca kampanyadan yararlanmasını istediğiniz mahallenizdeki kriterlere uygun küçük işletmeleri arayabilir kampanya hakkında bilgi vererek web sitemize yönlendirebilirsiniz.

Daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. www.kucukisletmemicin.com'u kullanarak çerezlere izin vermektesiniz. Daha fazla bilgi